• 66 •
При вивченні гавайських печер вчені несподівано виявили багато раніше невідомих бактерій та їх складні спільноти. Такі екосистеми допомагають зрозуміти, яким було життя на нашій планеті в минулому і яким могло бути на Марсі.
Американські біологи звернули увагу на вулканічні печери Гаваїв, оскільки очікували зустріти там велику різноманітність мікробів. Однак результати перевершили очікування настільки, що зайшла мова про «темну бактеріальну матерію», яку вчені раніше не помічали, інформує UAINFO.org з посиланням на Frontiers.
Загалом вивчено 70 зразків, зібраних у різних лавових печерах — це мікроби, що мешкають у лавових трубках, гідротермах та інших місцеперебуваннях, які утворилися від 400 до 800 років тому.
Читайте також: Загадкові діри на дні Атлантичного океану спантеличили вчених
Ніщо не говорить про бактерії так промовисто, як її геном, тому вчені отримали послідовність ДНК, що кодує їх рибосомну РНК. Це дуже консервативна послідовність, що повільно змінюється в процесі еволюції, за якою легко зрозуміти систематичну приналежність.
На подив, в цих екстремальних умовах дослідники виявили багато різноманітних і раніше невідомих бактерій. Мало того, вони утворюють складні та унікальні екосистеми, оскільки активно взаємодіють одна з одною. При цьому деякі спільноти містили менше систематичних груп, але переплетені більш складними екологічними зв'язками.
При цьому сусідні печери, трубки та протоки можуть сильно відрізнятися за своїм мікробним населенням, попри подібні умови. Вчені припускають, що багатство живого у печерах виникло саме через складні для виживання умови.
Читайте також: На супутнику Сатурна знайшли сприятливі для життя умови
«Сполучною ланкою» багатьох екосистем, що активно взаємодіє з іншим населенням печер, виявилися конкретні давні групи бактерій на кшталт філуму Chloroflexi. Вони є надзвичайно різноманітною групою бактерій: відомо, що вони можуть відігравати найрізноманітніші ролі в різних місцях проживання, але поки що недостатньо вивчені і їх значення для спільнот невідоме. Деякі вчені називають подібних бактерій "темною матерією" – вони непомітні в природі та малозрозумілі для дослідників.
Цікаві екосистеми гавайських печер також привернули увагу астробіологів. Річ у тому, що з погляду геології вони сильно нагадують печери на стародавньому Марсі, де також могли бути активні вулкани та фумароли — тріщини, з яких виривається гарячий газ. Не виключено, що на Червоній планеті (як і на Стародавній Землі) колись існували подібні мікробні спільноти.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
UAINFO
Повідомити про помилку — Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки