The New York Times: Люди масово тікають з Енергодара через страх, що на ЗАЕС станеться катастрофа

157

• 50 •

NYT: Люди масово тікають з Енергодара через страх, що на ЗАЕС станеться катастрофаФото: David Guttenfelder for The New York Times

Головний фронт воєнної бійні, яку влаштувала Росія на території України, переходить на південь. І це небезпечно, тому що з’явився ризик катастрофи на найбільшій у Європі АЕС, а також початку кривавої битви за важливе місто Херсон, яке російські війська окупували в перші дні вторгнення.

По це пише New York Times, нагадуючи, що спочатку російські війська намагалися наступати на Київ, а потім зосередилися на Донбасі, де місяці артилерійських дуелей відібрали тисячі життів по обидва боки від фронту, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

Читацте також: Окупанти пошкодили розподільчий пристрій на ЗАЕС: ризик витоку радіації та пожежі високий

Тепер війна входить в нову фазу. І Київ і Москва сподіваються, що вона буде вирішальною. Бої тривають поблизу Запорізької АЕС, а також міста Херсон, розташованого за 100 кілометрів від станції вниз вздовж Дніпра. Росія і Україна зосереджують тут свої сили, сподіваючись уникнути глухого кута, який може затягнутися на роки.

Росія використовує територію ЗАЕС як плацдарм для обстрілу українських позицій. Звідси російські гаубиці обстрілюють місто Нікополь, яке залишається під контролем українських сил. Посилення боїв поблизу електростанції змушує мешканців регіону тікати через страх перед потенційною ядерною катастрофою. В цей же час, російські сили в Херсоні зіштовхнулися з загрозою оточення українською армією. Тяжке становище військ Росії в місті виникло через те, що вони фактично залишились відрізаними від головних каналів забезпечення після того, як армія України знищили чотири мости через Дніпро. Через це майбутнє цих окупаційних підрозділів активно обговорюється. В вихідні з’явилися повідомлення про те, що російське командування вже покинуло Херсон. Український депутат Сергій Хлань сказав в ефірі телебачення, що Росія пеносить командний центр з Херсона на інший берег Дніпра, де російські позиції краще захищені. Однак, джерела в українській армії сказали New York Times, що не бачать жодних ознак такого російського відступу. Аналітики вважають, що українські політики зацікавлені в перебільшенні російських проблем, щоб деморалізувати російські війська і підбадьорити українців.

Але російські сили в Херсоні, без сумніву, зіштовхнулися з труднощами через втрату ліній забезпечення. За словами Хланя, єдиний спосіб для солдатів Росії перейти на більш безпечний для них лівий берег Дніпра — це скористатися понтонними мостами або перейти пішки без техніки по пошкоджених мостах. Широкомасштабний контрнаступ України в Херсонській області, яким погрожують вже досить давно, поки обмежувався атаками в селах поблизу облцентру і погрозами на адресу російських військ там. Однак, Москва через загрозу посилення українських атак ще більше прагне зберегти контроль над Запорізькою АЕС. Російська армія намагається зупинити українські війська і не дозволити їм почати битву за Херсон, ведучи обстріл з території електростанції.

Президент України Володимир Зеленський звинуватив Москву в «ядерному шантажі» і застеріг російських солдатів на ЗАЕС, що вони стали «особливими цілями» для українських спецслужб і армії. Але українські військові сказали New York Times, що їхні можливості обмежені. Вони бояться стріляти у відповідь по росіянах на ЗАЕС, щоб не пошкодити єдину діючу атомну електростанцію в зоні бойових дій.

Читайте також: Піонтковський пояснив, чому Путін влаштував ядерний шантаж із Запорізькою АЕС

Боячись ядерної катастрофи, місцеві мешканці вже намагаються покинути регіон. І з кожним днем ситуація стає дедалі гіршою, — сказав мер Енергодару Дмитро Орлов. Він розповів, що в неділю вранці розмовляв з начальником зміни на ЗАЕС. Той сказав, що свист і гуркіт артилерійських обстрілів став майже безперервним.

«Вони стріляють вдень і вночі», — сказав Орлов.

За його словами, начальник зміни на ЗАЕС збирається вивезти свою сім’ю з Енергодара і розмірковує над тим, щоб ніколи вже не повертатись. Армія Росії захопила станцію в березні, хоча українські інженери продовжують нею керувати. Орлов сказав, що працівники ЗАЕС «намагаються вивезти своїх дружин і дітей» подалі в той час, коли самі продовжують відпрацьовувати зміни. Відтік українських працівників підвищив би ризик аварії на електростанції навіть без ракетних ударів. Тому що якщо обслуговувати АЕС не буде кому, вона може вийти з ладу. Орлов сказав New York Times, що російські війська обстрілюють станцію з околись Енергодару. В «Енергоатомі» заявили, що через російський вогонь один працівник ЗАЕС загинув, а ще двоє були поранені.

Один з колишніх працівників станції, який виїхав, сказав, що бачив російську військову техніку на території АЕС. І що накопичення важкого озброєння там відбувалося кілька тижнів поспіль. Через погіршення умов в регіоні цивільні почали масово покидати міста. У вихідні на виїздах з Енергодару сформувалися довгі затори.

«Місцеві покидають місто», — сказав колишній інженер, який попросив називати його Олексієм.

Українські інженери кажуть, що товсті залізобетонні конструкції захищають реактори ЗАЕС від прямих ударів. Але російські обстріли можуть спричинити пожежу чи інші пошкодження, які призведуть до ядерної аварії. В шести реакторах з водою під тиском більшість джерел радіації ізольовані, що скорочує ризики. Після того, як на реакторах аналогічного типу в японській Фукусімі сталася аварія в 2011 році, Україна провела оновлення ЗАЕС, щоб можна було вимкнути реактори, навіть без води з зовнішніх резервуарів для охолодження. Інженер Олексій, який виїхав з Енергодару у червні, сказав, що більшість працівників електростанції залишаються. Але вони намагаються евакуювати свої сім’ї. До вторгнення в Енергодарі жило близько 50 тисяч людей.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

ZN.ua

Повідомити про помилку — Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Предыдущая статьяРосійські окупанти вкрали 200 тис. тонн урожаю в агрохолдингу HarvEast — ЗМІ
Следующая статьяРада приняла закон о принудительном изъятии необходимого для ВСУ оборудования